Select Page
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

A couple of weeks ago we announced the winner of the first ever WriteMovies Horror Award: MONGER by David Axe. Now it’s time for the next round of results with the Fall 2019 Screenwriting Contest Quarter-Finalists!

We’re now nearing the end of our last competition of 2019. As our 20th Anniversary year, this has been a special year for WriteMovies, and all of our contests – this one included! – have been special too.

A big thank-you to everyone who entered, whether with a feature screenplay, a television pilot, stageplay, novel, or short script. We’ve had a great time reading everything that was submitted, and it’s thanks to you guys that this competition and the whole year have been so great for us!

If you find your script isn’t on the list of Quarter-Finalists, we know it’s hard not to be disappointed – but once again the standard has been extremely high, with fantastic scripts from talented writers across every genre you can possibly think of.

And if you want to find out how to improve your work, don’t forget that you can buy a script report from us to get feedback on your script from an industry professional – and get free entry to the next contest too!

So here we go… Here are the WriteMovies Fall 2019 Screenwriting Contest Quarter-Finalists!

 

Quarter-Finalists  
POST CIVIL, Adam Hersh UNDYING, L. Andrew Cooper SHE’S UNEXPECTING, Angela Vaut
SUBCONSCIENT, Ayden Reese & Laetitia Demelas GHOSTED, WITH LOVE, Bob Canning THE WOMAN OF HIS DREAMS, Bob Canning
A SPY ON EVERY CORNER, Bob Canning DIAMOND IN THE ROUGH, Bob Dawson PROPOSE TO ME, Chelsea Talbot & Tim McGovern
BREAKING POINT, Christina Ward STARSTRUCK, Christina Ward ROCK’N’ BISCUIT, Craig Miller
THE PAPER ROUTE, Danny M. Howell MONGER, David Axe DHAMPIRA, Eduardo Soto-Falcon
MINDSET, Edward Smythe MCBRIDES, Erna Mueller CULT FAN, Gina Lee Ronhovde
HAVENWOOD, Jai Brandon THE PINCH, James Raynor GOTHIC PARABLE, Jamie McElroy
HOLLYWOOD WOMAN, Jesse Lopez MY YEARBOOK, Jim Norman TO PROTECT THE POETS, John Doble
CODE.7390, Johnny Gilligan THE CLIPBOARD, Julie R. Dolan SUNSHINE STATE: DUENDE, Kai Thorup
TOYS IN THE ATTIC, Keith Piner WHEN NIGHT AWAKENS, Ken Paiva THE PEOPLE VS. FRANKENSTEIN, Kevin Glover
A BILLION PARTS PER MILLION, Mark Ruggio PLASTIC SOUL, Maria Cazares M – DEMON KILLER, Mark Hammond
TRANSFERENCE, Mark Spera FLIP-FLOP, Matt Lewis ALEWIVES, Cynthia Genesoni & Meredith Genesoni
A LUPINE BLOOMS IN WINTER, Michael O’Donnell UNFORGIVABLE SINNER, Rick Omi BLOOD AND HONOR, William Berezansky
POSSESSED!, William Sikorski Jr. & William Sikorski III THE RIVER PIRATE, Richard Guimond BLACK TIGER, Karl Mather

Semi-Finalists will be announced on November 25th and Finalists and Winners on December 9th.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail