Quarter-Finalists: |
Semi-Finalists: |
OVERALL WINNER
|
Katja Anker, DAS PIKANTE GEHEIMNIS |
Katja Anker, DAS PIKANTE GEHEIMNIS
|
Ruben Bush III, BLACKOUT.COM |
Natacha Astuto, ISSUE DE SECOURS |
Natacha Astuto, ISSUE DE SECOURS |
SECOND PLACED WINNER
|
Michael Avishai, THE LAND OF CHICKENS |
Michael Avishai, THE LAND OF CHICKENS |
Belinda Whitney, THE ARENA |
Carla Bester, JEFFERY’S NATION |
Carla Bester, JEFFERY’S NATION |
THIRD PLACED WINNER |
James Bingham, THE DAWN OF EVE |
Jerome Bon & Stephane Couston, PARAD’EYES |
Elliott Riebman & Michael Gozzard, IN THE SHADOW OF FREEDOM |
Jerome Bon & Stephane Couston, PARAD’EYES |
Simon Bowler, INSURRECTION – EPISODE 1 |
|
Simon Bowler, INSURRECTION – EPISODE 1 |
Ruben Bush III, BLACKOUT.COM |
HONORABLE MENTIONS
|
Harold L. Brown, DESTINY OF TAR AND FEATHERS |
L. Butler, THE MAGIC OF YOUR TOUCH |
Carla Bester, JEFFERY’S NATION |
Ruben Bush III, BLACKOUT.COM |
John Day, FINDING HENRY CHURCH |
Jerome Bon & Stephane Couston, PARAD’EYES |
L. Butler, THE MAGIC OF YOUR TOUCH |
Edith Devillet, LES NIOCKS |
Simon Bowler, INSURRECTION – EPISODE 1 |
Miles Colella, ROAD KILL |
Ian Fletcher, COLONIALS |
Edith Devillet, LES NIOCKS |
Lisa Cristoforo, MARIGOLD |
Richard Guimond, METACOMET |
Richard Guimond, METACOMET |
John Day, FINDING HENRY CHURCH |
Olga Holtz, A LABOUR OF LOVE |
Christophe Lourenço, MYSPACE LOVE |
Edith Devillet, LES NIOCKS |
Astrid Korten, ZEILENGÖTTER |
Ian Ryan & Joseph Loizzi, CLEMENTE |
McCrae Dunlap, MOMENTS |
Pascal Kulcsar, LE SAX |
Anthony Salamnon & Ronnie S. Riskalla, FIRE MOUNTAIN |
Ronald L. Ecker, THE BROWSER |
Christophe Lourenço, MYSPACE LOVE |
|
R. E. Ehrenreich, INTENTIONAL INFLICTION OF EMOTIONAL DISTRESS |
Travis Opgenorth, THE POACHER |
|
Anthony Etherington, STRAIGHT LIFE – EPISODE 1 |
Chelsea Perrotty, IVY’S SEASONS |
|
Ian Fletcher, COLONIALS |
Dane Pizzuti Krogman, RIGGERS |
|
Jeffrey Kent Gilchrist, EVERYTHING FOLLOWS FROM THIS |
Elliott Riebman & Michael Gozzard, IN THE SHADOW OF FREEDOM |
|
Richard Guimond, METACOMET |
Ian Ryan & Joseph Loizzi, CLEMENTE |
|
Andrew Hindle and Andy Conway, LITTLE ENGLAND or VILLAGE OF THE SCAMMED |
Anthony Salamnon & Ronnie S. Riskalla, FIRE MOUNTAIN |
|
Olga Holtz, A LABOUR OF LOVE |
Math Saliva, THE SANDBOX |
|
Bill Johnston, FAMILY REMAINS |
Michael B. Snow, WE COME IN PEACE |
|
Bruce E. Kalish, PARENTAL ADVISORY |
Belinda Whitney, THE ARENA |
|
Kevin Karp, ISOKON – PILOT |
Aaron Yarber, AMERICAN MYTHS OF BLACK & WHITE |
|
Winnie Khaw, DREAM REHEARSAL |
|
|
Astrid Korten, ZEILENGÖTTER |
|
|
Narcisa Kovacevic, PLUTO IN THE 7TH |
|
|
Pascal Kulcsar, LE SAX |
|
|
Charles William Lane, A WOMAN, UNTITLED |
|
|
Jonathan LaPoma, HARM FOR THE HOLIDAYS |
|
|
Travis Lemke, GAMERS |
|
|
Christophe Lourenço, MYSPACE LOVE |
|
|
Herschel Medlin and Dale Baker, TURN THE TABLES |
|
|
Len Nannarone, LUDDITES – PILOT |
|
|
Michael Neyland, LAST RIDE OF METRO 313 |
|
|
Travis Opgenorth, THE POACHER |
|
|
Frank Julius Palumbo, THE ENOCHIAN WARS: ARMAGEDDON UNLEASHED |
|
|
Chelsea Perrotty, IVY’S SEASONS |
|
|
Dane Pizzuti Krogman, RIGGERS |
|
|
Mahyar Rasi, FRACTION |
|
|
Elliott Riebman & Michael Gozzard, IN THE SHADOW OF FREEDOM |
|
|
James Ross, SON OF A SERIAL KILLER |
|
|
Ian Ryan & Joseph Loizzi, CLEMENTE |
|
|
Anthony Salamnon & Ronnie S. Riskalla, FIRE MOUNTAIN |
|
|
Math Saliva, THE SANDBOX |
|
|
Kevin Scott, LAST REQUEST |
|
|
John Smith, IRON MAIDENS |
|
|
Michael B. Snow, WE COME IN PEACE |
|
|
Belinda Whitney, THE ARENA |
|
|
Malcolm Wong, THE TRANSMUTANT |
|
|
Aaron Yarber, AMERICAN MYTHS OF BLACK & WHITE |
|
|
Dianna Zimmerman, DRONE WORLD |
|
|